Udemy Kursum

Son Güncelleme: 10 Nisan 2020

Udemy üzerinde oluşturduğum Sistematik Asp.Net Mvc (.Net Framework + .Net Core + C#) isminde bir kursum var. Bu kursa ilişkin cevaplamak istediğim sorular ve söylemek istediğim bazı şeyler var. Şimdi sıra ile bunları soru cevap şeklinde yazacağım. Ancak öncesinde indirim kuponları ile ilgili bir şey söyleyeyim. Her ay düzenli olarak ay ismi + yıl şeklinde bir indirim kuponu oluşturuyorum. Örnek; SUBAT2020 , MART2020 , NISAN2020 …. Kursu indirimli olarak satın almak isterseniz bu kuponlardan faydalanabilirsiniz.

– Bu kurs neyin kursu?

Microsoft teknolojilerini kullanarak web uygulamaları geliştirmek isteyen yazılım geliştiriciler için oluşturulmuş ASP.NET ve ASP.NET Core isimlerinde frameworkler var. Ve yine bu frameworklerin üzerine yerleştirilmiş Mvc ismini verdiğimiz ürünlerimiz(programlama modelimiz) var. İşte biz kursumuzda sırası ile önce ASP.NET üzerinde bulunan Mvc ürününü (ASP.NET Mvc), sonrada ASP.NET Core üzerinde bulunan Mvc ürününü (ASP.NET Core Mvc) öğreneceğiz. Bahsettiğimiz frameworkleri ve ürünleri kullanırken C# programlama dilini önemli ölçüde bilmek gerekiyor. Çünkü yazdığımız kodlar aslında C# kodları. Yani MVC yazmak, ASP.NET yazmak gibi ifadeler kullanmak doğru değil. Bu nedenle kurs içerisinde sıklıkla C# dersleri de olacak. 

– Müfredat ve işleyiş tamamen özgün mü?

İnsanlar Türkçe içeriğe sahip bir kurs gördüklerinde akıllarına genellikle “Acaba bir ingilizce kaynaktan çeviri mi?” sorusu geliyor. Müfredat, işleyiş biçimi ve anlatım tarzı %100 bana özgüdür. Herhangi bir kurs, kaynak veya kitaptan alınmamıştır. Müfredat’ta yer alacak konuları aşama aşama belirliyorum. Elimde önceden hazırladığım bir konu listesi yok. Yalnızca kafamda üniteler sıralanmış bir şekilde mevcut.

– Kursa kimler katılabilir? Kursa katılmak için gereklilikler nelerdir?

ASP.NET Mvc ve ASP.NET Core Mvc ile web uygulamaları geliştirmek isteyen ve temel düzeyde C# bilgisine sahip kişiler bu kursa katılabilir. Ancak daha öncesinde başka bir programlama dili ile uygulama geliştirdiyseniz (Java, Php, Python, Ruby vs.) bu durumda da kursa katılabilirsiniz.

Kursa katılmak için bir diğer gereklilik ise motivasyon. Yeterli motivasyonunuz olmadan kursu tamamlama ihtimaliniz düşük.

– Kurs içerisinde C# programlama dili hangi ölçüde anlatılacak?

Kurs içerisinde pek çok C# konusunu detaylı olarak ele alacağız. İşlediğimiz konular orta seviye veya ileri seviye konular olacak.  Kursta bulunan C# dersleri, ASP.NET Mvc konuları öncesinde temel oluşturmak, destekleyici olmak veya unutulan bilgileri hatırlatmak amacıyla bulunuyor. Peki neden böyle bir yöntem izliyoruz?

İnsanların  öğrendikleri bir konu hakkındaki yetkinlikleri genellikle bulunduklarını düşündükleri seviyeden daha az. Örneğin ingilizce kurslarının kayıt birimlerinde yeni gelen öğrenci “Benim ingilizcem iyi.” diyebilir. Ancak yapılan seviye testinde çoğunlukla orta seviye bir ingilizceye sahip olduğu görülür. Burada öğrencinin “Benim ingilizcem iyi” demesindeki sebep çok büyük bir olasılıkla; neyi bilmediğini bilmemesi.

Aynı durum C# için de geçerli. Pek çok kişi “Biraz biliyorum”, “Temel seviye bilgim var”, “Okulda gördüm” gibi cümleler kuruyor. Aslında bu kişiler düşündüklerinden daha az bilgiye sahipler. Bu nedenle kurs süresince mümkün olduğunca ASP.NET Mvc konularından önce, C# konularını ele alacağız.

– Neden böyle bir kurs oluşturdum? Motivasyonum nedir?

Hakim olduğum bir konuyu karşımdaki insana iyi bir şekilde aktarabildiğimi düşünüyorum. Bir şeyler anlatmayı, özellikle de çizerek anlatmayı çok seviyorum. Uzunca bir süredir aklımda çok iyi hazırlanmış bir ASP.NET Mvc kursu oluşturmak vardı. Ancak fırsat bulup bir türlü başlayamamıştım. İnternet üzerindeki eğitim platformlarında konuya hakim olmayan kişilerin dahi .NET teknolojileri üzerine eğitim hazırladıklarını gördüm. Bu tarz eğitimleri gördükten sonra, ilk fırsatta bu kursu oluşturmaya başladım.

Amacım ASP.NET Mvc nin doğru bilgilerle, detaylı ve çok iyi bir şekilde anlatıldığı bir kurs oluşturmak. Temel motivasyonum; bir şeyler üretiyor olmak ve prestij kazanmak. Bu kursa katılan kişilerin şu cümleyi kurması için uğraşıyorum; “Bir eğitim kurumundan 300 saatlik eğitim aldım, x,xxx TL para ödedim. Ancak udemy de bulunan Sistematik Asp.Net Mvc kursu dışarıda aldığım bu eğitimden 100 kat daha ucuz ve çok çok daha kaliteli.

Genel anlamda motivasyonu etkileyen konulardan bir tanesinin de yaptığın işten para kazanmak olduğunu düşünüyorum. Ancak Udemy de oluşturulan kurslar üzerinden pek para kazanılmıyor. Zaten bunu bilerek eğitim setini oluşturmaya başlamıştım. O yüzden öncelikli motivasyon kaynağımın para olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

– Kursun birinci kısmında neden ASP.NET Mvc öğreniyoruz? ASP.NET Core Mvc ile başlasak daha iyi olmaz mı?

Öncelikle ASP.NET Core Mvc, ASP.NET Mvc den tamamen bağımsız apayrı bir ürün değil. Pek çok özellik ve kavram her iki üründe de bulunuyor. Ortada bir benzerlik söz konusu. Bu benzerliğin %70 civarlarında olduğunu söyleyebiliriz. Hali hazırda ASP.NET Mvc ile ürün geliştiren kişiler, belirli konuları anladıktan sonra kolay bir şekilde ASP.NET Core Mvc ile de ürün geliştirmeye başlayabilirler.

– Kurs içerisinde uygulama geliştirme de olacak mı?

Elbette. Kurs boyunca konuları anlatırken proje üzerinden ilerleyerek anlatıyoruz. Her bir ünitede ne öğrendiysek onu projemize uygulayarak gidiyoruz. Bir adet kurumsal web sitesi yapıyoruz. Ve üniteler ilerledikçe bu web sitemiz üzerinde öğrendiğimiz konuları tek tek uyguluyoruz. Örneğin Viewlar isimli ünite içerisinde detaylı olarak “tema giydirme nasıl yapılır” konusunu ele alıyoruz.

Bazı ünitelerde konudan bağımsız olarakta ufak uygulamalar yapıyoruz. Örneğin mini javascript ismindeki ünitede basit bir adisyon uygulaması yapıyoruz. Ancak burada amaç javascript ile ilgili değinmek istediğimiz konuları tek tek uygulama üzerinde gösterebilmek.

Ayrıca Asp.NET Core Mvc kısmında A’dan Z’ye bir uygulamayı baştan yapmayı da planlıyorum.

– Kurs ne zaman bitecek? Ve bittiğinde toplam uzunluğu ne olacak?

Anlatmak istediğim tüm konuları ayrıntılı olarak anlattığım zaman bitecek. Bir tarih veremiyorum. Ama uzun süreceğini söyleyebilirim.

– Kursun içerisinde Html, Css ve JavaScript hangi ölçüde anlatılacak?

Html ve css’i ayrı ayrı olarak ele almayacağız. Çünkü bu kurs bir frontend geliştirme kursu değil. Kendimize şu soruyu soracağız: “Asp.NET Mvc kullanarak web uygulaması geliştirecek bir kişi html, css ve javascript’i hangi ölçüde bilmelidir?”.

Html ve css’i tema giydirmeye yetecek kadar bilsek, ve yine JavaScript i de ihtiyacımız kadar öğrensek yeterli. Bizde bu doğrultuda “tema giydirme nasıl yapılır” konusu üzerinde fazlasıyla duracağız. Ayrıca Mini JavaScript isimli ünitede ihtiyacımız olan temel konulara da değineceğiz.

Özetle kursumuzda bu teknolojilerin belirli bir kısmını ele almış olacağız. Ancak buradan html, css ve JavaScriptin tamamını öğrenmeye gerek yok, biraz bilinse yeter gibi bir anlam çıkartmayın. Sizin iyi derecede JavaScript ve Css biliyor olmanız büyük bir avantaj. Bu kursun amacı Asp.NET Mvc yi anlatmak olduğu için biz ağırlıklı olarak Asp.NET Mvc ve C# üzerinde duruyoruz.

Eğer ki bir web uygulamasını A’dan Z’ye bir JavaScript framework’u kullanarak geliştirseydik. Bu durumda JavaScript’e daha fazla hakim olmamız gerekirdi.

– Kursun içerisinde JavaScript frameworkleri/kütüphaneleri (angular, react, vue, svelte) yer alacak mı?

Yalnızca ihtiyaç duyduğumuz yerlerde Vue.js kullanacağız. Vue.js kullanırken de belirli özelliklerini (List Rendering, Event Handling vb.) kullanacağız.

– Kursun içerisinde dizayn patternleri, kurumsal mimari vb. konular olacak mı?

Yazılım mimarisi alanında uzmanlık seviyesinde bir bilgi birikimim yok. Yani bu kurs içerisinde “kurumsal kod böyle yazılır”, “en kurumsal kod bu koddur :)” veya “şu dizayn patterni şöyle kullanılır” gibi başlıklar olmayacak.

Önceki sorularda da cevapladığım gibi amacımız Asp.NET Mvc ve C# ı çok çok iyi bir şekilde ele almak. Kod yazarken kendimizi tüm dizayn patternlerini kullanmak zorundaymışız gibi hissetmeyeceğiz. Veya en mükemmel mimariyi oluşturmaya çalışmak gibi bir amacımız da yok. David Fowler konuyla ilgili şöyle bir twwet atmış 🙂

Ancak elbetteki belli başlı prensiplere uyacağız. Spagetti kod yazmamaya dikkat edeceğiz. Mümkün olduğunca  sorumlulukları birbirinden ayıracağız. Kod tekrarı yapmamaya çalışacağız. vs.

– Kursun ücreti ne kadar? Kurs ücretsiz olarak dağıtılacak mı?

– Udemy den ne kadar para kazanılıyor? 

Çok fazla kişi bu soruyu soruyor. 1 adet kurs satışından elde edilen gelir, kursun ne şekilde satıldığına göre değişiyor.

Eğer bir kişi udemy.com üzerinden organik arama yaparak kursunuza erişir ve satın alırsa; ücretin yarısı size yarısı udemy ye kalıyor. Ancak udemy nin dolar kuru hesaplaması biraz farklı. Şuanda benim kursum 59.99 tl satış fiyatına sahip. 60 tl diyelim. Organik yollarla satın alındığında 30 tl bana gelmesi gerekiyor. 30 tl yi dolara çevirelim; 6.7 den hesaplarsak 4.5 dolar yapıyor. Tahminen udemy doları daha yüksekten hesaplıyor, çünkü kazanç bölümüne geçen para  3.76 dolar gibi bir miktar oluyor.

Birde udemy satış ortaklığı programı var. Bu programa dahil olursanız udemy sizin kursunuzun reklamını yapıyor bunun karşılığında da gelirin büyük bir kısmını alıyor tabiki. Size kalan oran %25. Ben bu programa dahil değilim. Tahminen söylüyorum; 60 tl ye satılan bir kurs bu program kapsamında eğitmene 2 dolara yakın bir para kazandırır.

Son olarak eğitmenin indirim kuponu dağıtarak satış yapması seçeneği var. Bu durumda doğrudan kendi çabanızla satış satmış oluyorsunuz. Gelirin %97 si size kalıyor. 60 tl lik kursu 20 tl indirim ile 40 tl ye satmış olalım. Bu durumda da 40 tl nin yaklaşık 6 dolar yapmasını beklersiniz( 1 dolar = 6.7 tl den) Ancak yukarıda yazdığım gibi hesabınıza beklenen miktar geçmiyor. Tahminen 4.5 dolar gibi bir miktar geçer.

Son olarak merak eden kişiler için kendi kazanç tablomu da paylaşayım. Toplam 41 kayıtlı öğrenciden 165 dolar kazanç elde etmişim.

– Başka bir kurs olacak mı yada devam kursu?

Hayır. Udemy kurs uzunluğu konusunda bir sınır koymadığı sürece ayrı bir kurs hazırlamayacağım. Anlatacağım her şeyi tek bir kurs içerisinde anlatacağım. Zaten bir kurs oluşturmak çok zaman alan ve ciddi emek isteyen bir iş.